Časová osa – Fringe | Hranice nemožného

Časová osa

SEZÓNA 1, 2 a 3 v datech

1770

Bostonský Masakr, zdokumentováno spatření Pozorovatele. (odkaz na 2×08 – August)

1793

Popravená Marie Antoinetty, zdokumentováno spatření Pozorovatele. (odkaz 2×08 – August)

1912

narozen Robert Bishop, rodné jméno Bishoff, Německo. (odkaz na díly 1×04 The Arrival, 2×14 The Bishop Revival)

1914

Arcivévoda Franz Ferdinand zavražděn, Sarajevo, spuštění První světové války, zdokumentováno spatření Pozorovatele. (odkaz na 2×08 – August)

1943

Nacisti prováděli pokusy o zastavení lidského stárnutí, důstojník SS Alfred Hoffman a Sam Weiss mohli být testovanými subjekty. (pouze spekulace, odkaz na díly 2×14 The Bishop Revival, 2×17 Olivia. In the Lab. With The Revolver)

1946

Robert Bishop umřel. (odkaz na díly 1×04 The Arrival, 2×14 The Bishop Revival. Poznámka : toto datum bylo zpochybněno, vše naznačuje tomu, že Robert Bishop zemřel 2 roky před narozením jeho syna Waltera, může to být zástěrka pro utajení)

1948

Narozen Walter Bishop.

1960

Na naší straně, John F. Kennedy zvolen prezidentem Spojených států amerických.

Na jejich straně, zvolili Richarda M. Nixona za prezidenta Spojených států amerických. (pouze spekulace, odkaz na díl 2×15 Jacksonville)

1963

Na naší straně, John F. Kennedy byl zavražděn v Dallasu, stát Texas, poté se stal tváří amerického stříbrného dolaru.

Na jejich straně, Richard M. Nixon byl zavražděn v Dallasu, stát Texas, poté se stal tváří amerického stříbrného dolaru. (pouze spekulace, odkaz na díl 2×15 Jacksonville)

1978

Narozen Peter Bishop. (odkaz 1×20 There’s More Than One of Everything, 2×16 Peter)

Narozena Olivia Dunham. (datum neznámé, odhaduje se, že na konci 70. let, nebo začátkem 80.)

Walter Bishop a William Bell vytvořili okno, které jim umožňuje vidět věci z alternativního vesmíru a kopírovat jejich technologii. (odkaz na díly 2×16 Peter, 2×23 Over There, Part II. Je pravděpodobné, že k tomuto došlo o pár let dříve než událost s Peterem)

William Bell ukradl technologii z alternativního vesmíru, kterou později použil pro vybudování společnosti Massive Dynamic. Když byl na jejich straně vynalezen měňavec ( v originále jako Shapeshifters ) pro AlterWaltera a pravděpodobně působil jako dvojitý agent v obou vesmírech. (odkaz na díl 2×23 Over There, Part II. ) Také se mohl potkat a pracovat s Thomasem Jeromem Newtonem. ( pouze spekulace )

1979 (přibližně)

Rebecca Kibner si vzala LSD v experimentu prováděném Walterem Bishopem a Williamem Bellem, umožňující jí vidět měňavce (v originále jako Shapeshifters) z alternativního vesmíru(odkaz na díly 2×01 A New Day in the Old Town, 2×04 Momentum Deferred). Je třeba poznamenat, že v té době měňavci vedení jako „První vlna“ už zřejmě přešli do našeho vesmíru, což vlastně dokazuje, že unesení Petera z alternativního vesmíru nemělo za následek vyvolání sporů a následujících konfliktů, které vedly až k interdimenzionální válce mezi našim a jejich světem.

1981

Studie Kortexifanu prováděné ve Woosteru, Ohaiu a Jacksonville, stát Florida. Mezi testované osoby patřily Lloyd Becker, Sally Clark, Olivia Dunham, Miranda Greene, James and Julie Heath, Nick Lane, Nancy Lewis, Timothy Michael Ober, Susan Pratt, Nate Reed, and Alex Taylor. Olivia Dunham projevuje pyrokinetické schopnosti stejně tak jako je schopná rozpoznat věci z alternativního vesmíru. Nejméně šestnáct malých předmětů bylo do té doby přivezeno z jejich strany. (odkaz schopnosti a díly 1×19 The Road Not Taken, 2×15 Jacksonville, 2×17 Olivia. In The Lab. With The Revolver, 2×22 Over There, Part I)

1982 (přibližně)

Na jejich straně, pera a papíry se stávají zaostalými (odkaz na díl 3×03 The Plateau).

1985

Na naší straně, Walter Bishop vytvořil zařízení známé jako Diz-Ray, které může teoreticky navrátit kohokoliv odkudkoliv, má v úmyslu ho použít na výzkumníka Alfreda Grosse do přítomnosti, aby vyléčil Petera Bishopa. Walter stále hledá lék, První Walterův Peter umírá na následky genetického onemocnění. Návrat do budoucnosti (film), v hlavní roli s Michael J. Fox byl uveden do kin. Walter Bishop vytvořil zařízení, které mu umožňuje cestovat na druhou stranu. (odkaz na díly 1×20 There’s More Than One of Everything, 2×16 Peter)

Na jejich straně, Walter Bishop, známý jako AlterWalter, našel lék pro jeho syna, ale byl vyrušen Pozorovatelem. Návrat do budoucnosti (film), v hlavní roli s Ericem Stoltzem byl uveden do kin. Vzducholodě, digitální mobilní telefony a dvou patrová auta jsou běžnou věcí. (odkaz na díl 2×16 Peter )

Na naší straně, Nina Sharp se pokusila zastavit Waltera Bishopa, aby nepřešel do alternativního vesmíru, ztratila svoje pravé předloktí. (odkaz na díl 2×16 Peter) . Později tvrdí, že ztratila ruku v důsledku rakoviny v roce 1997. (odkaz na úvodní pilotní díl seriálu)

Druhý Peter Bishop byl unesen a přenesen do našeho světa z alternativního vesmíru Walterem Bishopem, který vyléčil jeho nemoc. Na jejich straně, je to označováno jako prvotní incident. Při návratu z jejich strany Walter a Peter spadli skrz led do jezera Reiden a byli zachráněni Pozorovatelem, který řekl Walterovi, že tento Peter je „výjimečný“. (odkaz na díly 2×16 Peter, 2×23 Over There, Part II )

1986

Automobil, který byl poslaný do alternativního vesmíru Walterem Bishopem a Williamem Bellem, způsobil, že se vyměnila jedna věc z jejich vesmíru do našeho. Automobil narazil do sochy Johna Harvarda. (odkaz na díl 2×15 Jacksonville)

1987

První zdokumentovaný Pozorovatelský signál se objevil v Quanticu. (odkaz 1×04 The Arrival)

Olivia Dunham, věk devět let, postřelila svého nevlastního otce. (odkaz na díl 1×06 The Cure) . Neznámé datum, odhadováno na polovinu až konec 80. let

Na jejich straně, AlterWalter opouští vědu kvůli politice, nakonec se stává Ministrem obrany. (odkaz na díly 2×22 a 2×23 Over There, Parts I, II)

Na naší straně, Pozorovatel navštívil Waltera Bishopa, vysvětlil mu, že nesmí umožnit Peterovi návrat na druhou stranu, protože by to urychlilo zničení Walterova vesmíru. (odkaz na díl 2×22 Over There, Part I)

1991
Carla Warrenová umírá při požáru v laboratoři, Walter Bishop se postavil před soud kvůli obžalobě z její smrti, byl shledám psychicky neschopným a uvězněn v blázinci v St. Claire.

1992

Na naší straně, Marylin Dunhamová (matka Olivie Dunhamové) zemřela z neznámých důvodů. (odkaz na 3×01 Olivii)

Měňavec (v originále jako Shapeshifters) Thomas Jerome Newton přišel do našeho světa. (datum pouze přibližné)

S podporou malé skupiny investorů William Bell vytvořil společnost Bellmedics – společnost, která vyrábí nanoelektrické pohyblivé protézy.

1993

Peter Bishop opustil vysokou školu a začal nomádský způsob života. (odkaz na díly 1×01 Pilot, 1×03 The Ghost Network)

William Bell, nazývaný jako Dr. Paris, navštívil šestkrát Waltera Bishopa v St. Claire. Na předchozí Walterův příkaz Wiiliam Bell chirurgicky odstranil tři kousky Walterova mozku, které implantoval třem odlišným lidem, což jim způsobilo, že zešíleli. (odkaz na neurální vědy a díl 2×23 Over There, Part II)

1995

Na jejich straně, AlterWalter napsal a publikoval ZFT, rukopis se výrazně liší od rukopisu na naší straně. (odkaz na díl 2×22 Over There, Part I)

1998

Partneři Williama Bella s malou skupinou investorů vytvořili Fleming-Monroe Aeronautics (Letecká divize Fleming Monroe). Do základů předělali komerční proudové motory, které byly použity na podporu leteckého kontrolního systému PEARL.

1999

Bellmedics se sloučila s Fleming-Monroe Aeronautics (Letecká divize Fleming Monroe) na společné jméno Massive Dynamic pod sloganem: “What do we do? What don’t we do?”

2000

Peter Bishop cestuje do Evropy, Elizabeth Bishopová spáchá sebevraždu. (odkaz na díl 2×19 The Man From The Other Side, 2×22 Over There, Part I)

2001

11. září na naší straně, teroristé zničili World Trade Center a poškodili budovu Pentagonu (odkaz Wikipedia)

11. září na jejich straně, teroristé zničili budovu Pentagonu a Bílý dům. (odkaz na díl 1×20 There’s More Than One Of Everything, 2×04 Momentum Deferred, 2×15 Jacksonville)

2003

Na naší straně, dcera Ella narozena sestře Olivie Dunhamové – Rachel.

Na jejich straně, Rachel Dunhamová a její dcera umřely při porodu. (odkaz na díl 2×23 Over There, Part II )

2008 (přibližné datum)

Senátor James Van Horn nahrazen měňavcem. (odkaz na díl 3×04 Do Shapeshifters Dream of Electric Sheep?)

Autor překladu: zahron

SEZÓNA I

2008

Let Glatterflug 627 pristáva bezpečne na letisku Logan Airport s celou posádkou mŕtvou. Agent FBI John Scott zabitý. Walter Bishop prepustený zo St. Claire’s do opatery jeho syna, Petra. Nové oddelenie Fringe Division zostavené špeciálnym agentom Phillipom Broylesom; zahrnňuje agentov FBI Oliviu Dunham, Charlieho Francisa a Astrid Farnsworth, a Waltra a Petra Bishopa. Prvá zmienka o „vzorci“(„The Pattern“), sérii zdanlivo nevysvetliteľných udalostí, ku ktorým má podozrivé prepojenia obrovská korporácia Massive Dynamic. Olivia Dunham umiestnená do deprivačnej nádrže zdieľa vedomie s Johnom Scottom. (1×01 Pilot)

Jeseň. Prvé využitie substancie, v ktorej sú uväznené obete „ako hmyz v jantári“, ako zbrane; neskôr je odhalené, že je to technológia z alternatívneho vesmíru používaná na „zakaranténovanie“ oblasti, v ktorých sa stali zvláštne udalosti (Fringe events). (1×03 The Ghost Network, 2×23 Over There, časť II)

Druhý maják Pozorovateľa sa objaví v Brooklyne v New Yorku. Walter Bishop prezradí predchádzajúce poznatky o Pozorovateľovi, tvrdiac, že Pozorovateľ jeho a Petra zachránil pred utopením na ceste na večeru na Deň Vďakyvzdania. Toto, ako je neskôr odhalené, je len príbeh na zamaskovanie skutočnosti. Olivia Dunham začína vidieť prízraky jej zosnulého milenca Johna Scotta. (1×04 The Arrival, 2×16 Peter)

Olivia Dunham stále vída vízie Johna Scotta, keď ju raz privedie ku pivnici plnej prípadov súvisiacich so Vzorcom a osobných vecí, z ktorých niektoré boli určené pre Oliviu. (1×05 Power Hungry)

Prvá zmienka v seriáli o organizácii ZFT(Deštrukcia technologickým progresom). Agent FBI Mitchell Loeb je spolčený s Davidom Robertom Jonesom, Britom uväzneným vo Frankfurte v Nemecku; obaja muži majú silné puto k ZFT aj ku Vzorcu. Plán oslobodiť Jonesa z väzenia sa už začal. Peter si spomína, že keď bol ešte dieťa, Walter na ňom robil experimenty. (1×07 In Which We Meet Mr. Jones)

Detský génius v hre na piano a Waltrov spoločník zo St. Claire’s majú kľúč k rozlúšteniu rovnice, ktorá umožnuje tým, ktorí ju používajú prechádzať pevnou hmotou. (1×08 The Equation)

Obchodník na čiernom trhu George Morales verí, že Vzorec je len dymová clona umožňujúca Massive Dynamic robiť čokoľvek bez prekážok. Olivia Dunham sa vracia do deprivačnej nádrže, aby získala pochované spomienky Johna Scotta. (1×09 The Dreamscape)

Agent FBI Mitchell Loeb a traja ďalší prejdú pevnou stenou a vlámu sa do viacerých bezpečnostných schránok a ukradnú časti prístroja na teleportáciu; Walter Bishop si spomína, že bol tvorcom tohto zariadenia, ktoré pomenoval Diz-Ray. Tvrdí, že teoreticky by mohlo priniesť hocikoho od všadiaľ; plánoval ho použiť na prinesenie výskumníka Alfreda Grossa do súčasnosti, aby vyliečil Petra Bishopa z jeho choroby, ale Peter sa „uzdravil“. Olivia Dunham je unesená tímom Mitchella Loeba, ktorý zisťoval z jej miechy, či bola liečená Cortexiphanom; test vyjde pozitívny. (1×10 Safe)

2009

Zima. Olivia Dunham utečie jej väzniteľom. Mitchell Loeb identifikovaný tímom ako špión ZFT a Oliviin únosca; tvrdí, že sa len snažil „zachrániť“ Oliviu. David Robert Jones je teleportovaný von z jeho cely v Nemecku; trpí početnými fyzickými vedľajšími efektmi. (1×11 Bound)

Prvá zmienka v seriáli o Cortexiphane. Jediná známa dochovaná kópia manuálu ZFT nájdená predavačom kníh Edwardom Markhamom; popísaná ako niečo medzi anti-technologickým manifestom a volaním do zbrane. David Robert Jones dá Olivii Dunham „test“, v ktorom musí vypnúť panel so žiarovkami pomocou jej mysle a tak zneškodniť bombu. Úspešne prejde testom, možno s pomocou Petra Bishopa. Odhalené, že manuál ZFT bol napísaný na starom písacom stroji Waltra Bishopa, pravdepodobne buď ním alebo Williamom Bellom. (1×14 Ability)

Jar. Divoké dieťa, pravdepodobe nedospelý Pozorovateľ, nájdené v zapečatenej miestnosti v základoch budovy, ktorá má byť zbúraná; vykazuje emočné spojenie s Oliviou Dunham. (1×15 Inner Child)

Nick Lane, subjekt testovania Cortexiphanu pôvodne spojený s Oliviou Dunham, môže ovplyvňovať emócie ľudí okolo neho, spôsobujúc samovraždu viacerých z nich. Walter Bishop mentálne spojí Oliviu s Nickom, aby ho mohla nájsť. Peter Bishop má zjavne významnú schopnosť súvisiacu s dotykom. Nick Lane umiestnený a udržiavaný v kóme udržiavanej lekármi, kvôli bezpečnosti verejnosti. (1×17 Bad Dreams)

Neskorá jar. Nancy Lewis, testovací subjekt Cortexiphanu, vykazuje pyrokinetické schopnosti. Olivia Dunham vidí záblesky paralelného vesmíru, vedúc k nájdeniu Nancynej dvojičky Susan Pratt, ďalšieho subjektu Cortexiphanu s podobnými schopnosťami. (1×19 The Road Not Taken)

David Robert Jones sa pokúša prejsť na Druhú stranu, aby zabil Williama Bella; tím Fringe mu v tom zabráni a on pri pokuse zomrie. Olivia Dunham cestuje na Druhú stranu, kde sa stretáva s Williamom Bellom v jeho kancelárii v Svetovom obchodnom centre. (1×20 There’s More Than One Of Everything)

SEZÓNA II

Olivia Dunham sa vracia z Druhej strany a doktori tvrdia, že jej mozog prestal pracovať; dotyk od Petra Bishopa ju zjavne oživí, ale nespomína si na paralelný vesmír. Tím zistí z videokazety s Rebeccou Kibner, bývalou študentkou a testovacím subjektom Waltra Bishopa, existenciu vojakov meniacich tvar(shape-shifters) z Druhej strany, tiež známych ako Prvá vlna. Shape-shifter zabije agenta FBI Chralieho Francisa a prevezme jeho identitu. Prvý záber použitia IBM Selectric-251(elektronický písací stroj) ako prostriedku na komunikáciu s paralelným vesmírom. (2×01 A New Day In The Old Town)

Jeseň. Olivia Dunham pociťuje zvýšené zmyslové vnímanie. Shape-shifter/Charlie Francis začína vykazovať vedľajšie fyzické efekty toho, že je už príliš dlho v jednom tele. Nina Sharp posiela Oliviu za Samom Weissom, ktorý jej pomohol s rehabilitáciou po jej „rakovine“; vedie Oliviu vo vykonávaní jednoduchých úloh. Začína mávať bolesti hlavy a záblesky spomienok z jej pobytu v paralelnom svete. (2×02 Night of Desirable Objects, 2×03 Fracture)

Shape-shifter/Charlie Francis a jeho spoločníci prehľadávajú kryogénne zariadenia a pátrajú po zmrznutej hlave ich vodcu, Thomasa Jerome Newtona. Rebecca Kibner pribraná na experiment na identifikáciu shape-shifterov. Olivia pije „kokteil“ z pásomnice na posilnenie pamäte; spomína si na jej stretnutie s Williamom Bellom, pri ktorom jej povedal, že má nájsť Newtonovu hlavu skôr ako shape-shifteri a dal jej zakódovanú správu v gréčtine určenú pre Petra Bishopa. Charlie Francis odhalený, že je shape-shifter a zabitý Oliviou. Hlava Thomasa Jerome Newtona transplantovaná na nové telo. (2×04 Momentum Deferred)

Peter Bishop odhaľuje, že keď bol dieťa mával nočné mory, kým mu Walter Bishop nedal mantru, aby ich mohol kontrolovať; po tomto si nepamätal žiadne sny od ôsmych do devätnástich rokov. Neskôr sa mu sníva, že je vytiahnutý z postele Waltrom alebo možno Walternatom; dekorácia izby nasvedčuje, že sa to stalo v paralelnom vesmíre. (2×05 Dream Logic)

Nina Sharp sa pokúša o komunikáciu s Williamom Bellom pomocou zastaralého počítača. Ovládanie mysle a klonovanie sa ukazujú ako jedny z úspešnejších experimentov Massive Dynamic. (2×07 Of Human Action)

Pozorovatelia predpovedajú budúcnosť na základe pravdepodobnosti, ale nesmú zasahovať do ľudských udalostí okrem opravenia „chýb“, ktoré nastanú. Walter Bishop tvrdí, že nikdy nezistil, prečo Pozorovateľ zachránil jeho a Petra pred utopením v jazere Reiden Lake, ale pravdivosť tohto tvrdenia je otázna. (2×08 August)

Zima. Thomas Jerome Newton a jeho spoločník navštívia troch duševne chorých pacientov, odstránia im kúsky tkaniva z mozgu a tým vyliečia ich choroby. Tkanivo patrí Waltrovi Bishopovi, ktorému ho odobral William Bell počas Waltrovho pobytu v St. Claire’s. Tkanivo je dočasne pripojené ku Waltrovmu mozgu, čím umožní Newtonovi zistiť, ako sa dá cestovať medzi dimenziami. Prvá zmienka o Nákaze, deštruktívnej sile, ktorá zničila väčšinu vegetácie na Druhej strane. Olivia Dunham vyjaví, že jej Bell povedal, že Newton otvorí priechod medzi vesmírmi, vedúci ku globálnej deštrukcii. Rozhodne sa radšej zachrániť Waltrov život ako zabiť Newtona. (2×10 Grey Matters)

Dôstojník SS Alfred Hoffman, ktorý prežil od druhej svetovej vojny zjavne nestarnúci, vytvorí smrteľný plyn, ktorý zasahuje špecifické genetické znaky; neskôr sa ukáže, že spolupracoval s Robertom Bishopom, Nemcom tajne podporujúcim záujmy Aliancie. (2×14 The Bishop Revival)

autor: Mandil

2010

Zima. Kancelárska budova z Manhatanu z „druhej strany“ je prenesená na našu stranu Thomasom Jaromom Newtonom, kde sa zrazí so svojím „dvojníkom“ na Manhattane pričom zomrú všetci ľudia vo vnútri oboch budov. Olivia je znovia liečená Cortexiphanom, aby nadobudla svoju schopnosť vidieť veci z druhej strany (ich „žiaru“). Úspešne identifikuje budovu, ktorá má z našej strany prejsť na druhú stranu, aby tak reality našli rovnováhu. Ľudia v budove sú úspešne evakuovaní. Na konci epizódy vidí „žiaru“ na Petrovi Bishopovi a uvedomuje si, že Peter je z druhej strany. (epizóda 2×15 Jacksonville)

Walter Bishop povie príbeh o Petrovom unesení Olivii a vysvetľuje jej dôvody pre svoje skutky. (epizóda 2×16 Peter)

Olivia sa snaží udržať tajomstvo o Petrovom pôvode pred ním. Medzitým James Heath, dieťa z Cortaxiphanových testov, zabíja ďalšie deti z týchto testov rapídne sa rozširujúcou formou rakoviny. Po tom, ako ho chytia je uložený do stavu liekmi indukovanej kómy. (epizóda 2×17 Olivia. In the Lab. With the Revolver)

Vedec Alister Pack cestuje v čase aby zachránil svoju snúbenicu pred smrťou v dopravnej nehode. (2×18 White Tulip)

Jar. Embryo meňavca je zobraté do labáku Fringe tímu. Vypadá to, že spoznalo Waltra Bishopa tesne pred smrťou. Pomocou informácii, ktoré získal Newton od Waltra, prenesie Ministra (alias Walternate) na našu stranu. Peter si uvedomuje, že nie je z tejto reality a bez stopy opúšťa Fringe tím. (2×19 The Man from the Other Side)

Newton a Walternate vystopujú Petra v štáte Washington. Walternate presvedčí Petra, aby s ním prešiel na druhú stranu, odkiaľ Peter pochádza, s tým, že už nikdy sa nebude môsť vrátiť sem. (2×21 Northwest Passage, 2×22 Over There part I)

Na druhej strane sa Peter stretáva so svojou skutočnou matkou, AlterElizabeth. Walternate ukáže Petrovi plány antického Stroja, ktorý má napraviť škodu v alternatívnej realite. V našej realite zatiaľ Pozorovateľ dá Olivii obrázok kompleného Stroja. Walter pri pohľade na kresbu tvrdí, že to sa stane ak Peter použije Stroj – zničí to našu realitu. Walter a Olivia v spoločnosti ďalších Cortaxiphanových detí (Nick Lane, Sally Clark a James Heath) prejdu na druhú stranu zachrániť Petra. Nick, Sally, James zomrú. Stretávame sa z alternatívnym Fringe tímom. (2×22 Over There part I)

Na druhej strane „Skaza“ a karanténové oblasti sa zdajú byť rozšírené všade. Peter skúma určitú súčiastku Stroja. Zisťuje, že kľúčom k stroju je jeho DNA a bez neho nebude to zariadenie fungovať. Olivia prezradí Petrovi a presviedča ho, aby prešiel s ňou do našej reality. Tabula v starom labáku na Harvarde, kde kedysi pracoval Walternate (na našej strane je to sídlo Fringe tímu) je napísaná správa, ktorej anagram je „Neverte Samovi Weissovi“. Počas pokusu tímu vrátiť sa na našu stranu je Olivia zajatá a nahradéná jej verziou z druhej strany. William Bell je považovaný za mŕtveho. Na našej strane AlterOlivia prevezme identitu Olivie a pomocou písacieho stroja IBM Selectric 251 hlási na druhú stranu svoju úspešnú infiltráciu. Naša Olivia je väznená na druhej strane v tmavej cele na Ostrove Slobody (aká irónia – pozn. prekladateľa). (2×23 Over There part II)

SEZÓNA III

Na druhej strane na ša Olivia dostáva dávky Leukocytov B (bielych krviniek), ktorými sú potlačené jej vlastné spomienky a sú nahradené spomienkami jej dvojníčky. Utečie z väzenia, no zvýšený adrenalín spôsobí to, že leukocyty B začnú účinkovať a Olivia sa vráti k životu svojej druhej verzie mysliac si, že ona je AlterOlivia.

Na našej strane je Fringe tím spovedaný skeptickým senátorom Van Hornom. Vypadá to, že týždne prešli na druhej strane no na našej len pár dní. (3×01 Olivia)

Na našej strane AlterOlivia kontaktuje Newtona ohľadom svojej misie a zároveň nadiaže intímny vzťah s nič netušiacim Petrom Bishopom. Na scéne sa objavuje záhadná krabica, ktorú keď niekto otvorí, tak zomrie. Vypadá to, že krabica je jeden z kľúčových komponentov Stroja. Walter dedí Massive Dynamic po zjavne mŕtvom Williamovi Bellovi. (3×02 The Box)

Na druhej strane Olivia veriac, že je AlterOlivia začína vidieť halucinácie Waltra a Petra. Petrova halucinácia jej povie, že sa nemá vzdávať svojej pravej identity. AlterCharlie začne tušiť, či naozaj nie je pravda to, čo o sebe Olivia tvrdila (že nepatrí do alternatívnej reality z nášho pohľadu). Walternate a AlterBrandon pripravujú experimenty, ktorými sa snažia zistiť, ako je možné, že Olivia môže prechádzať medzi realitami bez akýchkoľvek dlhodobo škodlivých účinkov. Medzičasom Fringe tím rieši prípad vrážd, ktoré vykonával Milo Stanfield, mentálne zaostalý človek, ktorému sa rapídne zvýšilo IQ počas užívania experimentálnych liekov. (3×03 The Plateau)

Na našej strane má senátor Van Horn dopravnú nehodu a zistí sa, že bol nahradený meňavcom. Jeho telo je prevezené do Massive Dynamic na skúmanie a preto Newton povolá dlho nečinného meňavca Raya Duffyho. Duffymu sa podľa všetkého vyvinuly ľudské emócie počas obývania jeho aktuálnej identity. Peter Bishop priznáva AlterOlivii, že si na nej všimol zásadné zmeny od ich návratu z druhej strany. Newton spáchal sebevraždu po tom, čo je prevezený do väzby Fringe oddelenia. AlterOlivia zvádza Petra Bishopa. (3×04 Do the Shape-shifters Dream of Electric Sheap?)

Na druhej strane bankový lupič Mathew Rose oslobodzuje svojho jednovaječného brata, za ktorého sa vydával, z jantárovej karantény a oživí ho. Je odhalená skutočnosť, že obete karantény sú len v bezvedomí a je ich možné prebrať. Olivia Dunhamová pokračuje v komunikácii so svojím podvedomím prostredníctvom halucinácie Petra Bishopa. Medzitým počas experimentov Walternata a AlterBrandona dokáže dvakrát prejsť na druhú stranu, ale iba dočasne. Stačí to ale na to, aby sa jej vrátila dovtedy potlačovaná pamäť. Walternate a AlterBrandon odhaľujú v Oliviinom mozgu nejakú látku (cortexiphan). (3×05 Amber 31422)

Na našej strane príde pár rádio-konšpirátorov o pamäť pri počúvaní číselných staníc. Peter ďalej skúma plány Stroja a Astrid zisťuje, že číselné stanice sú zakódované geografické polohy jednotlivých súčiastok Stroja, ktorý je zrejme dielom tvz. Prvých ľudí (tí Stroj nazvali Vakuum). AlterOlivia pomocou svojho kumpána meňavca sa snaží zaistiť, aby iba Fringe tím prišiel na to, čo číselné stanice znamenajú. (3×06 6955 kHz)

Na druhej strane Wyatt Toomy a reverend Marcus (alias Cukrár) unášajú deti a odoberajú im hormóny z ich hypofýzy za účelom zvrátiť proces starnutia. Olivia sa za pomoci taxikára Henryho Higginsa dostane do labáku, v ktorom bola cieľom experimentov a snaží sa dostať späť domov. Plán nevyjde a je opäť uväznená. (3×07 The Abducted)

Na našej strane je AlterOlivia odhalená a ukradne kľúčovú súčiastku Stroja. Odnesie ju majiteľovi obchodu s písacími strojmi, ktorému boli sľúbené „nové nohy“ za jeho služby pre alternatívnu realitu. AlterOliviu berú do väzby no dostáva sa do svojej reality kým sedí v dodávke.

Na druhej strane Walternate a AlterBrandon chcú zabiť Oliviu a študovať jej pozostatky. Olivia sa snaží do poslednej chvíle dostať domov a hľadá pomoc u AlterBroylesa. Ten zabije AlterBrandona a pomôže Olivii utiecť. V labáku, kde na nej robili experimenty nachádzajú cortexiphan a Olivia ho zobere so sebou. Voda je vypustená z nádrže v labáku na Ostrove Slobody a tak sa vydáva s AlterBroylesom do starého harvardského labáku, ktorý je v našej realite sídlo Fringe tímu. Tam sa jej v starej nádrži podarí prejsť na našu stranu (s dávkou cortexiphanu). AlterBroyles je zabitý a rozštvrtený, aby nahradil masu AlterOlivie pri výmene. (3×08 Etranda)

Na našej strane Roland Berret privedie naspäť k životu baletku tým, že zošije dokopy jej orgány, ktoré boli určené na transplantáciu – zobral ich od príjemcov týchto orgánov. Medzitým sa Olivia snaží prispôsobiť životu na našej strane a snaž sa prekonať psychycké utrpenie, ktoré v nej vyvolali nedávne udalosti a to, že nikto, hlavne Peter, si nevšimol, že to nebola naozaj ona. (3×09 Marionette)

autor: Bluesboy

označit spoiler